Kansere Yeni Nesil Yaklaşım

sıkça sorulan sorular
+

 

Yeni nesil genetik teknoloji ve yöntemler ile artık kanser hastalığını erken dönemde tespit etmek mümkündür. Kanser genetiğinde 2 önemli nokta bulunmaktadır. İlki herhangi bir klinik söz konusu değil iken mevcut riskler (yaş, cinsiyet, aile öyküsü, alışkanlıklar gibi) değerlendirilerek geniş çapta kanser ile ilgili genlerin taranmasıdır.Merkezimizde yeni nesil teknolojiler kullanarak bu taramalar yapılabilmektedir.

 

Genetik test ile kanser riski daha iyi tahmin edilebilir.

 

 

Yapılacak test ile hedefli önleme programlarına karar vermenize, bilinçli tıbbi ve yaşam tarzı kararları vermenize ve ayrıca diğer aile üyelerine bireysel riskleri hakkında yararlı bilgiler sağlayabilmenizi sağlar. Diğer bir nokta ise kanser tanısı konduktan sonra mevcut kanserin moleküler tanısının yapılmasıdır. Bu nokta çok önemlidir. Bugün için kanser tedavisinin belirlenmesinde moleküler bu değişimler etkin tedavi için vazgeçilmezdir.

Yine son dönemin en önemli tanı yöntemlerinden birisi de likit biyopsidir. Likit biyopsi, doktorların basit bir kan örneği yoluyla bir tümör hakkında bir dizi bilgiyi keşfetmesini sağlayan, cerrahi biyopsiler için basit ve invaziv olmayan bir alternatiftir. Burada kişide görülen mevcut kanserin moleküler değişimleri girişimsel olan tümör dokusundan veya biyopsi materyalinden değil, hastadan alınan kan örneğinden yapılmaktadır.

Bu yöntemin avantajı kanserin erken dönemde saptanması ve kanserin nüks takibinin yapılabilmesidir. Bununla birlikte, likit biyopsi sayesinde başka mevcut yöntemlerle tanısı konulamayacak kadar küçük lezyonlarda bile kanserlere özgün belirteçlerin tespit edilebiliyor olması, bu yöntemin kanserin erken tanısında önemli tekniklerden biri olacağını göstermektedir.

GENETİK DÜNYASI

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 1 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.