Kanser Genetiği

Kansere Yeni Nesil Yaklaşım – Likit Biyopsi / Tümör Profilleme

Çağımızın en önemli sağlık problemlerinden biri kanserdir. Kanser ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta, kanserin genetik bir hastalık olduğudur. Burada genetik ve kalıtım birbiriyle ayrılmalıdır. Bir hastalık genetik olabilir fakat kalıtımsal yani diğer kuşaklara aktarılmayabilir. Kanser içinde bu geçerlidir. Tüm kanserler kalıtsal değildir, ancak tüm kanserler genetik değişikliklerden kaynaklanır. Bu nedenle genetik analiz, tanı ve tedavinin belirlenmesinde büyük önem taşımaktadır.

Bu sebeplerle kanser genetiği oldukça önemli konulardan birisidir. Yeni nesil genetik teknoloji ve yöntemler ile artık kanseri erken dönemde yakalamak mümkündür. Kanser genetiğinde 2 önemli nokta bulunmaktadır. İlki herhangi bir klinik söz konusu değil iken mevcut riskler (yaş, cinsiyet, aile öyküsü, alışkanlıklar gibi) değerlendirilerek geniş çapta kanser ile ilgili genlerin taranmasıdır. Merkezimizde yeni nesil teknolojiler kullanarak bu taramalar yapılabilmektedir. Genetik test ile kanser riski daha iyi tahmin edilebilir. Bu, hedefli önleme programlarına karar vermenize, bilinçli tıbbi ve yaşam tarzı kararları vermenize ve ayrıca diğer aile üyelerine bireysel riskleri hakkında yararlı bilgiler sağlayabilmenizi sağlar. Diğer bir noktada kanser tanısı konduktan sonra mevcut kanserin moleküler tanısının yapılmasıdır. Bu nokta çok önemlidir. Bugün için kanser tedavisinin belirlenmesinde moleküler bu değişimler etkin tedavi için vazgeçilmezdir.

Yine son dönemin en önemli tanı yöntemlerinden birisi de likit biyopsidir. Likit biyopsi, doktorların basit bir kan örneği yoluyla bir tümör hakkında bir dizi bilgiyi keşfetmesini sağlayan, cerrahi biyopsiler için basit ve invaziv olmayan bir alternatiftir. Burada kişide görülen mevcut kanserin moleküler değişimleri girişimsel olan tümör dokusundan veya biyopsi materyalinden değil, hastadan alınan kan örneğinden yapılmaktadır. Bu yöntemin avantajı kanserin erken dönemde saptanması ve kanserin nüks takibinin yapılabilmesidir. Bununla birlikte, likit biyopsi sayesinde başka mevcut yöntemlerle tanısı konulamayacak kadar küçük lezyonlarda bile kanserlere özgün belirteçlerin tespit edilebiliyor olması, bu yöntemin kanserin erken tanısında önemli tekniklerden biri olacağını göstermektedir.

Özellikle unutulmamalıdır ki, kanserde bireye özgü tedavi büyük önem göstermektedir. Bireye özgü tedavi için de moleküler kanser profillenmesi gerekmektedir.

NEXT GENETİC CENTER

Hemen Randevu Alın.

Sizin için buradayız!

1 Step 1

RANDEVU TALEP FORMU

En kısa sürede size geri dönüş sağlayacağız.

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 1 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.