Bilgilendirilmiş Onam Nedir?

bilgilendirilmiş onam
+

Bir kişinin genetik testi yapmadan önce, test prosedürünü, testin yararlarını ve sınırlarını ve test sonuçlarının olası sonuçlarını tam olarak anlaması önemlidir. Test hakkında bir kişinin eğitilmesi ve test yapmak için izin alınması süreci bilgilendirilmiş onam olarak adlandırılır.

 

“Bilgilendirilmiş”, kişinin, test hakkında eğitimli bir karar vermek için yeterli bilgiye sahip olduğu anlamına gelir; “rıza”, kişinin testi yaptırmak için gönüllü sözleşmesini ifade eder.

 

Genel olarak, bilgilendirilmiş onam sadece kendileri için tıbbi kararlar verme yetkin yetişkinler tarafından verilebilir. Kendi tıbbi kararlarını alamayan çocuklar ve diğerleri için (örneğin zihinsel durum bozukluğu olan kişiler) bilgilendirilmiş onam, ebeveyn, vasi veya o kişi adına karar vermekle yasal olarak sorumlu olan başka bir kişi tarafından verilebilir.

Genetik test için bilgilendirilmiş onam, bir muayene sırasında veya numune verileceği zaman, doktor tarafından alınır. Sağlık uzmanı testi tartışacak ve soruları cevaplayacaktır. Eğer kişi testi kabul edip yaptırmak isterse, o zaman onay formunu okur ve imzalar.

Bilgilendirilmiş onam formunda genellikle çeşitli faktörler bulunur: Testin amacı ve testin gerçekleştirildiği durum dahil olmak üzere testin genel bir tanımı. Test nasıl gerçekleştirilir (örneğin, bir kan örneği). Olumlu ve olumsuz sonuçlar dahil olmak üzere test sonuçlarının anlamı ve yanlış belirleyiciler veya yanlış negatifler gibi yanlış sonuçlar veya yanlış sonuçlar. Testle ilişkili fiziksel veya duygusal riskler. Sonuçların araştırma amacıyla kullanılıp kullanılamayacağı. Sonuçların, belirli bir durumun ortaya çıkması riski veya etkilenen çocuklara sahip olma olasılığı dahil olmak üzere diğer aile üyelerinin sağlığı hakkında bilgi sağlayıp sağlamayacağı. Test sonuçlarının nasıl ve kime rapor edileceği ve hangi koşullar altında sonuçların açıklanabileceği (örneğin sağlık sigortası sağlayıcıları). Test tamamlandıktan sonra test örneğine ne olacak? Test talebinde bulunan kişinin testi bir sağlık uzmanı ile görüşme fırsatı bulduğu kabul etmesi Bireyin imzası ve muhtemelen bir tanığın imzası. Bilgilendirilmiş rıza bir sözleşme değildir, bu nedenle bir kişi ilk rızasını verdikten sonra herhangi bir zamanda fikrini değiştirebilir. Bir kişi, test örneği toplandıktan sonra bile genetik testlerden geçmemeyi seçebilir. Bir kişi, test sürecine devam etmemeye karar verirse, sağlık hizmeti sağlayıcısına bildirimde bulunmalıdır.

GENETİK DÜNYASI

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 1 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.